Wpływając na zakupy Polaków na stacjach paliw. Wojna w Ukrainie wymaga dużych ilości paliwa – głównie oleju napędowego, co sprawia, iż eksport i reeksport paliw płynnych realizowany przez polskich przedsiębiorców był w omawianym czasie na rekordowych poziomach. Konsumpcję paliw w kraju wspomagała turystyka paliwowa na zachodnich i południowych granicach.
W swoim raporcie POPiHN przedstawiła również szersze, globalne spojrzenie na przemysł i handel naftowy. Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na światowy i europejski rynek paliw zdecydowanie była wojna w Ukrainie. Jednak Polska poradziła sobie w tych trudnych warunkach bardzo dobrze. – Znacznej zmianie uległy za to kierunki dostaw i ropy naftowej, i gotowych paliw – zauważyli eksperci.
Oficjalna konsumpcja oleju napędowego w I półroczu 2023 r. Dostawy rynkowe w relacji r/r zmniejszyły się o około 230 tys. Oficjalny import tego gatunku paliwa zaspokoił 39% całości rynku, czyli o 6 punktów procentowych więcej w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Większy import wymuszony był m.in. Przez okresowe remonty krajowych instalacji rafineryjnych.
Dlatego ważne jest, abyśmy szukali alternatywnych źródeł energii i podejmowali działania mające na celu ograniczenie zużycia paliwa. “Konsumpcja benzyn silnikowych wzrosła o około 8%. Licząc łącznie, konsumpcja wszystkich 6. Gatunków paliw wyniosła 28,3 mln m3 i było to o 6 proc. Produkcję krajową uzupełniono importem w wysokości nieco ponad 11 mln m3 , co stanowiło 39 proc. Ilość paliw sprowadzonych do kraju z zagranicy przewyższyła ubiegłoroczną o 22 proc.
Wzrosło zużycie paliwa – Cleaner Energy
Stanowiły one 37% całkowitego zużycia. Najwięcej benzyny importowano z Niemiec (51%), następnie ze Słowacji (16%), Litwy (11%) i Holandii (11%). Olej napędowy pochodził głównie z Rosji (37%), Niemiec (25%) i Holandii (11%).
Projekt Celon Pharmy zakwalifikowany do 65,8 mln zł dofinansowania w ramach Ścieżki SMART
- Zapotrzebowanie krajowe na olej napędowy wyniosło 10,6 mln m3, w tym 4,1 mln m3 pochodziło z importu, wskazano w materiale.
- Przetwarzanie danych w pozostałych celach tj.
- Trzeba także pamiętać, że kolejne etapy wdrażania niskoemisyjnego transportu wymagają ogromnych nakładów finansowych” – zaznaczył Leszek Wiwała.
Tymczasem zużycie benzyny wzrosło o 5% do 7,15 mln m3, zużycie oleju napędowego o 3% do 22,66 mln m3, a LPG o 8% do 5,13 mln m3. Rynek krajowy 3 głównych paliw (benzyn, oleju napędowego oraz LPG) zwiększył się o 2%, przy uzależnieniu od importu na poziomie 48%. Zużyto 8,29 mln m3 paliw i było to więcej niż w I kwartale 2022 r.
Wiceminister finansów o dochodach z VAT: w IV kwartale 2024 r. były „trochę lepsze” niż kwartał wcześniej
Niższe ceny w Polsce niż w sąsiednich krajach europejskich zachęcały do przyjazdu w celu napełnienia baków i kanistrów” – czytamy dalej. Zużycietrzech głównych gatunków paliw płynnych (benzyny silnikowe, olej napędowy, LPG)w Polsce wzrosło o 7 proc. R/r i wyniosło 24,66 mln m3 w ciągu 9 miesięcy 2021r. – podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).
POPiHN: Zużycie paliw w Polsce wyniosło 34,76 mln m3 w 2019, wzrost o 4% r/r
Pogłębił wyraźną nadwyżkęimportu paliw nad eksportem. Ta różnica wyniosła obecnie około 7,8 mln m3 .Przed rokiem było to około 5,4 mln m3 . Wynik ten został osiągnięty przypodobnej produkcji krajowej, większym od ubiegłorocznego imporcie ipomniejszonym eksporcie.
- Najszybciej wzrosła sprzedaż benzyn, która była aż o 22 proc.
- To jest wyzwanie, z którym musi się zmierzyć również branża paliwowa.
- „Konsumpcja benzyn silnikowych wzrosła o około 8%.
- (o 7%), a produkcja lekkiego oleju opałowego o 30 tys.
- Z produkcji krajowej, a 35 proc.
- Początek wakacji pokazał również kontynuację trendu spędzania – w większym stopniu niż było to jeszcze kilka lat temu – wakacji i czasu wolnego przez rodaków w kraju.
Answear miało 39 mln zł zysku EBITDA w I kw. 2025
Wzrost liczby samochodów na polskich drogach przyczynia się do zwiększonego zużycia paliwa. Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego samochodu, co prowadzi do większego zapotrzebowania na paliwo. Ponadto, rozwój sektora logistycznego i handlu wymaga większej ilości pojazdów ciężarowych, które również zużywają dużo paliwa.
Samochody osobowe, ciężarowe i inne pojazdy stanowią główną przyczynę wysokiego zużycia paliwa. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 20 milionów pojazdów mechanicznych, co przekłada się na ogromne zapotrzebowanie na paliwo. Polska jest krajem o rozwiniętej gospodarce, która opiera się głównie na przemyśle i sektorze transportu. W związku z tym, zużycie paliwa w Polsce jest stosunkowo wysokie. Według najnowszych danych, Polska zużywa rocznie około 30 milionów ton paliwa. Jak przypomniał prezes POPiHN, zazielenienie transportu pozostaje jednym z głównych celów unijnej polityki klimatycznej – co będzie miało wpływ na rynek paliw w Polsce.
Potrzeba wytwarzania energii Aktualizacja rynku 28 października USD mieszany, akcje w dół, krzywa rentowności spłaszcza się, zbiorniki ropy niezależnie od importu surowców energetycznych wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Nie zwalniają prace nad regulacjami zaproponowanymi w ramach pakietu Fit for 55. Ustalono nowy kształt unijnego systemu handlu emisjami.
Polska, będąca jednym z największych krajów w Europie, odgrywa ważną rolę w kontekście zużycia paliwa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i przedstawimy najnowsze dane dotyczące zużycia paliwa w Polsce. „Ludzie jeździli chętniej, wrócili do mobilności i częściej decydowali się na wyjazdy wakacyjne w kraju.
W każdej chwili przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych opisanych powyżej. Wysokie zużycie paliwa ma wiele konsekwencji, zarówno dla środowiska, jak i dla naszego portfela. Paliwo kopalne jest ograniczonym zasobem, którego wydobycie i Kluczowy wzór świecy przetwarzanie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych i zanieczyszczeniem powietrza. Kolejnym dużym konsumentem paliwa w Polsce jest sektor energetyczny.
Działania wojenne w Ukrainie wymagają dużych ilości paliwa – głównie oleju napędowego, a Polska jest głównym hubem przerzutowym dla tego rodzaju zaopatrzenia. „Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przewidywała wzrosty cen detalicznych paliw silnikowych na 2021 r., jednak ich dynamika była wyższa niż prognozowana. Ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły o ponad 20 procent, natomiast w przypadku autogazu wzrost był jeszcze wyższy, bo o ponad 30 proc. Pewnie ten trend będzie utrzymany również w roku 2022” – poinformował Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. Jego zdaniem „taniej na stacjach już było”, gdyż rosyjska agresja na Ukrainę znacząco wpłynęła na krajowy rynek paliw.
Tradycyjnie, gaz płynny LPG w przeważającej wielkości pochodził z importu. Aktualizacja Mid-Session EUR/USD dla 16 października 2019 Udział importu w zaopatrzeniu rynku wyniósł 92 proc. Wzrósł także import benzyn i już 25 proc. Tego paliwa pochodziło z zagranicy.
Dostaw tego surowca do naszego kraju. Zwiększone zostały także dostawy ropy z Norwegii i Stanów Zjednoczonych – podała POPiHN. Twoje dane osobowe mogą być udostępnione podmiotom i organom upoważnionym do przetwarzania tych danych na podstawie przepisów prawa.